Muligt milliardforskud
Mange minkavlere har været ramt på likviditeten ovenpå den massive nedslagtning af alle mink i Danmark. Men i forbindelse med det lovmæssige arbejde kan der være et stort acontobeløb på vej til minkavlerne, måske i løbet af foråret lyder det nu både fra Fødevareministeriet og formand for Danske Pelsdyravlere, Tage Pedersen.

Det vil tage det meste af 2021, inden der for alvor kommer gang i ekspropriationssagerne på danske minkfarme, regner formand for Dansk Pelsdyravlerforening, Tage Pedersen, med. Men til gengæld kan der være et forskud i milliardklassen på vej til de berørte minkavlere. Foto: Anne-Marie Glistrup
Rejsen frem mod udbetaling af den erstatning, som et velvoksent flertal i Folketinget blev enige om at give de danske minkavlere den 25. januar, bliver lang. Selv om aftalen blev beskrevet i brede kredse ovenpå den politiske enighed mellem regeringen og blandt andet Venstre, er den endnu ikke blevet udmøntet i den bekendtgørelse, der skal vise køreplanen for pengenes vej fra staten til minkavlerne.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her