Alvorens time for minkavleren
Mens omkostningerne følger budgettet, afviger salgspris og afsætningsantal for mange avlere. Det gør situationen mere kritisk end den har været i mange år.

Det er nu, der skal sikres klarhed over bedriften, og måske kigges på alternative muligheder for den fremtidig drift.
Af Kennet Rønfeldt, Virksomhedsrådgiver LN Mink
Det er efterhånden nogle år siden, at minkavleren har stået i så svær en situation, som det er i øjeblikket. Bankernes nervøsitet overfor skindmarkedets udvikling over de seneste par år og til slut avlerens økonomi, har bragt megen usikkerhed med sig. Det har ført til, at vi ser krav til at budgetudkast skal være klar til senest udgangen af september, så pengeinstitutterne har et overblik, inden pelsningssæsonen starter.
I øjeblikket bliver der vurderet ovenpå budgetopfølgningen pr. 30. juni og der er så småt taget hul på budgettet for 2019. Der har som forventet været efterspørgsel fra bankerne om et estimat for hele 2018 og handlingsplan, grundet bekymringen for det stigende likviditetsbehov.
Underskud giver udfordringer
De budgetopfølgninger, der er lavet viser helt grundlæggende det samme – omkostningerne på stort set alle niveauer følger det budgetterede, mens kun salgsprisen for skindet samt afsætningsantallet afviger. De to faktorer gør, at der både resultat- og likviditetsmæssigt bliver underskud. Det har givet store udfordringer til alle, men især dem med lidt eller ingen egenkapital. Der presser pengeinstitutterne hårdt på.
Manglen på likviditet har affødt mange forskellige løsninger. Især hos avlere, der har hjemtaget hvalpe- og skindforskud. Og det har størstedelen af avlerne. Mange avlere skulle gerne have en plan klar nu for, hvad der skal ske fremadrettet. Er der flere produktionsgrene, er det afgørende, at få sikret sin indtjening på hovederhvervet og lukket ned for det underskudsgivende bierhverv. Det er strengt nødvendigt – reelt livstruende for virksomheden lige nu.
Få klarhed over bedriften
Driftsrådgivning, kombineret med produktionsrådgivning, har vist sig at være en rigtig god løsning for nogle. Det har vi god erfaring med. Teori og praksis kombineres her, for at få forslag til virkelighed. Her er blot nogle af de temaer, der er i spil nu: Nedgang i avlstæver, medarbejdende ægtefælle ud på arbejdsmarkedet, udlejning jord, udlejning farm, pelse ude i stedet for at pelse selv, realisering af direkte berørte eller andre aktiver. Hertil kommer de private aktiver.
Vi arbejder stående med flere løsningsforslag - både inden vi gik ind i 2018, men også løbende nu for at sikre, at farmerne kan få det fornødne overblik og ro over deres økonomi og virksomhed. I LandboNord kan vi kun opfordre til, at avleren får klarhed over sin bedrift, og får opremset muligheder for fortsat drift med beregning af alternativer – for en række avlere er det nu her sidste mulighed for fortsat drift.
Opfordring: Få talt med din bank NU om likviditetsbehov i 2019 – det giver ro. Gem det ikke som en overraskelse for banken til behovet opstår.







































