Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Jan Baunsgaard Pedersen, agronom i den plantefaglige rådgivningsvirksomhed BJ-Agro i Hovborg, fylder 50 år den 2. februar.
Derudover har han også 20 års jubilæum i virksomheden den 1. marts og er således den faglige medarbejder, der har været i BJ-Agro længst.
Jan Baunsgaard Pedersen er uddannet agronom fra Landbohøjskolen med speciale i kartofler og rodfiltsvamp. Som nyuddannet havde han en kortvarig ansættelse i det daværende plantedirektorat, inden han sammen med sin kone flyttede tilbage til Midtjylland, hvor han er opvokset. Her blev han per 1. marts 2002 ansat som planteavlsrådgiver i BJ-Agro.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.