En af de mælkeproducenter, som har prøvet et ECA-anlæg er Peter Godiksen, som har 1.000 malkekøer i Gatten i Himmerland på ejendommen Hedevang ApS.
- Han bruger ikke kemi i malkestalden mere og har samtidig sænket vandtemperaturen, fortalte Rikke Engelbrecht.
Først stod anlægget som et forsøg. I tre uger testede Vestjysk kimtallet i malkestalden, og fandt et gennemsnitligt kimtal på 10.000. Herefter begyndte han at bruge
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
7. oktober 2026
9 min · I går
Dyrevelfærd, spildevand og nye krav til markerne: Vi ser på den politiske omstilling og spørgsmålene om indtjening, retssikkerhed og naturprojekter.
VikingDanmark køber Foderteknik, kalveprisen falder, og 50 millioner kr. er på vej til rydning og afgræsning. Hør også om Holstein og naturpleje på Læsø.
Spildevand, skiftende udledningsgrænser og stop for grisestalde. Ugens debat handler om dokumentation, retssikkerhed og hænder til fødevareproduktionen.