Stadig brug for flere økologiske producenter
Trods en historisk høj eksport af økologiske varer, er der stadig et handelsunderskud på økologien. Et dansk eksportfremstød skal afhjælpe problemet ved BioFach i Tyskland.

Selv om den økologiske eksport har fået fart på de senere år, er der stadig et handelsunderskud på den økologiske samhandel mellem Danmark og udlandet. Således er eksporten på 3 milliarder kroner, mens importen er på 3,85 millioner kroner. Kilde: Danmarks Statistik
Tirsdag åbnede Biofach, verdens største messe for økologi i tyske Nürnberg. Til messen kan man møde 32 danske virksomheder indenfor branchen, og deres del af messen blev åbnet af miljø- og fødevareminister Jakob Ellemann-Jensen (V).
Det sker for at markere, at dansk eksport af økologiske varer går i den rigtige retning. Således nærmer den økologiske eksport fra Danmark til udlandet 3 milliarder kroner årligt.
- Markedet for økologiske fødevarer vokser år for år. Både i Danmark og resten af verden er det økologiske alternativ til middagsbordet i stor stigning. Derfor er det dejligt at se, at forbrugere rundt omkring i verden har så stor tillid til dansk økologi. Jeg håber at kunne gøre en indsats for at styrke denne tillid på Biofach, siger Jakob Ellemann-Jensen.
På messen mødes ministeren med danske virksomhedsrepræsentanter for at drøfte, hvordan man kan øge den økologieksporten yderligere.
Og et kig på den økologiske handelsbalance afslører, at Danmark som helhed stadig importerer flere økologiske varer, end der produceres. I 2017 importerede Danmark økologi for 3,85 milliarder, hvilket var en lille milliard mere, end hvad fødevareklyngen eksporterede økologiske varer for.
Øget potentiale
Selv om efterspørgslen efter økologiske produkter er støt stigende i Danmark, vil danske økologi-producenter være i stand til at følge med den øgede efterspørgsel fra udlandet. Det mener formand for Økologisk Landsforening, Per Kølster.
- Hvis man tager et område som mejeriområdet, med Arla og Thise, så tror jeg, at de er meget optimistiske om deres muligheder for at følge med. Der er der jo i forvejen et pres på hele mælkemarkedet, så de muligheder der er for at udvikle nye produkter og markeder på eksporten, er jo en fantastisk mulighed for mejerierne og dermed landmændene, siger Per Kølster.
Men også mere nicheprægede dele af den økologiske produktion er klar til at øge produktionen, mener han.
- Der er også mange andre områder med mere finurlige produktioner af alt lige fra snacks til chokolade og hvad ved jeg, og der bliver der jo trådt på speederen, når der er plads til overhaling, så svaret er, at det ligger lige for. For dansk landbrug er meget eksportorienteret erhverv, og økologien er på den måde ikke nogen undtagelse, siger han.
Særligt er det Tyskland, Sverige og Kina, som er aftagere af danske økologiske fødevarer. Alene udgør den økologiske eksport til Tyskland 42 procent, viser tal fra Danmarks Statistik. Samlet set tegner de tre lande sig for 68 procent af den danske økologi-eksport.
Marked foran omlægning
Ikke overraskende tegner den økologiske mejeri- og æggeproduktion sig for en stor del af eksporten via salg af økologisk mælk, æg og smør. Omvendt har Danmark underskud på handelsbalancen, hvis man kigger på frugt og grønt. Her kan der være basis for yderligere økologiske omlægninger, selv om det tager et par år at lægge om fra konventionelt til økologisk landbrug.
- Det er klart, at der er afvigelser på de enkelte sektorer. Vi har lige sendt en pressemeddelelse ud om, hvor det er, at der er særlige behov i de enkelte sektorer. Jeg kan ikke huske den helt udenad, men ved et område som frugt, grønt og bær er der en stor dansk import, og der er der i hvert fald basis for en omlægning. Det er jo en smal sektor, men med en stor økonomisk betydning, hvis vi kan få dækket det område, siger han.
Han tilføjer, at det også er vigtigt, at der er et marked for den økologiske produktion, før man eventuelt beslutter sig for at lægge om fra konventionelt landbrug.
- Men når man så kigger på det overordnede billede, så er der en udvikling som betyder, at i kraft af at vi netop er forbundet med omverdenen, så er der en støt stigende udvikling, som betyder, at der både er en afsætning nationalt og på eksporten.
I 2019 har regeringen afsat 1,1 milliard kroner til at omlægge til økologisk produktion via midler fra det danske landdistriktsprogram, der er medfinansieret af EU.