Forsøger sig nok engang hos Danish Crown med digitalt medicinregnskab
Jais Valeur afviser at tage sig personligt af en henvendelse fra CruCon Analytics om at se på en app til at dokumentere sporbarhed for svinekød.

- Jeg fik et minuts tid eller halvandet med Jais Valeur, hvor jeg fortalte, hvorfor vi synes, at Danish Crown bør være med i det her. Han sagde, at det var Nicolaj Nørgaard, vi skulle tale med. Vi prøver nu igen at gøre vores hoser grønne over for Nicolaj Nørgaard, fortæller Ole Strøm (til højre) fra CruCon Analytics.
Det mislykkedes i fredags for CruCon Analytics at få Jais Valeur til personligt at gå ind i en vurdering af, om firmaets app, Pharma Score, til et digitalt medicinregnskab i svinestaldene kunne være noget for Danish Crown at gå ind i.
Under LandbrugsMediernes vækstkonference på Bygholm tog medejer Ole Strøm fra CruCon Analytic fat i Jais Valeur for at få ham til at se en præsentation af app’en, som Effektivt Landbrug skrev om i f
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her







































