DLF vil udlægge større frøarealer med rødsvingel og hundegræs
På de igangværende online-avlermøder tegner DLF et ret lyst billede af afsætningsmulighederne for frø. Generelt er der ros og anerkendelse fra avlerne til det globale frøfirmas arbejde og strategi.
Der er udsigt til en god start på 2021 med hensyn til afsætning af dansk græsfrø på verdensmarkedet.
Det fastslår salgschef Søren Halbye på frøavlermødet i den sjællandske region 4 – ét af de landsdækkende avlermøder for DLFs frøavler, som bliver holdt online i disse dage.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.