Konsulent: - Nye sorter gør, at vi bør se på vinterærter igen
Vinterærter har man godt gang i både i England og Slovakiet, hvor man her midt i maj ser kraftige vinterærtemarker med næsten overstået blomstring og ret store bælge. Men indtil der foreligger en opdateret afprøvning af vinterærter herhjemme, er forårssåede ærter til modenhed stadig en god og sanerende forfrugt til korn i sædskiftet.
Vinterærter har de senere år været dyrket forskellige steder i landet med mere eller mindre held.
- Jeg tænker, at det er tid at afprøve vinterærter igen, da sorterne er blevet bedre og mere vinterfaste, siger planteavlskonsulent Ole Schou fra VKST.
Vinterærter har man blandet andet godt gang i både i England og Slovakiet, hvor Ole Schou ser kraftige vinterærtemarker med næsten overstået blomstring og ret store bælge her midt i maj.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. oktober 2026
9 min · I går
Strid om grisestoppets lovgrundlag, ændrede kvælstoftal og målinger fra Skagerrak. Samtidig er russisk korneksport gennem havnene faldet markant.
Tilskud til miljøteknologi, jagt og mental trivsel samt debatten om grisenes velfærd, kvælstof og mere kontrol på gårdene.
0:00 / 0:00
LandbrugØst
Nyeste afsnit
14. oktober 2026
10 min · 10. oktober
Tilskud til miljøteknologi, jagt og trivsel, prisen på bedre dyrevelfærd, et borgerforslag om ulve og de første jordkøb til Gadstrup Skov.
0:00 / 0:00
LandbrugSyd
Nyeste afsnit
14. oktober 2026
10 min · 10. oktober
Betaling for dyrevelfærd, kvælstofgrænser for 2027 og tilskud til miljøteknologi. Også nyt om jagt, ulve og rådgivning til grøn trepart.
0:00 / 0:00
LandbrugNord
Nyeste afsnit
14. oktober 2026
10 min · 10. oktober
Dyrevelfærd og betalingsvilje, 40 procent i teknologitilskud, jagt og trivsel, ulvedebat, Bovaer til kvier og dokumentation efter en skade.
0:00 / 0:00
Bagsmækken
Uge 33
Bagsmækken #2 - Business
46 min · 11. august
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Ærter lykkes bedst på mellemjorderne, JB 3-5, og på lette jorder - især hvis der er mulighed for at vande. Arkivfoto: Jørgen P. Jensen
Ved høst af ærter kan det være en fordel at tærske med aksløfter på hver anden eller tredje finger. Tærskningen bør foretages skånsomt med lav cylinderhastighed og stor broafstand.
Syd for Danmark dyrkes vinterærter, der allerede her midt i maj har afsluttet blomstring og er i gang med at sætte bælge. Arkivfoto