Varme- og dampbehandling kan erstatte kemiske bejdsemidler til udsæd
I Sverige har man brugt det længe. Nu er det også kommet til Danmark. For 10 kroner pr. hkg kan udsæden leveres ud fra Nyborg varme- og dampbehandlet for at bekæmpe udsædsbårne svampesygdomme. Men er det lige så effektivt som de kendte kemiske bejdsemidler?

Der er et fornuftigt alternativ til kemisk bejdset udsæd i varme- og dampbehandling. Her sår Smersted Maskinstation vårbyg. Arkivfoto
Jagten på alternativer til kemiske planteværnsmidler er intensiveret, og det gælder også på området for bejdsemidler.
- Indenfor bejdsemidler kan der også blive færre midler til rådighed i de kommende år. Så det er positivt, at teknikken kan anvendes, udtaler chefkonsulent Ghita Cordsen Nielsen fra Seges Innovation om den svenske teknik med at varme- og dampbehandle udsæd.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her





































