Dakofo deler grøn innovation med udenlandske foderstof-kollegaer
Mere protein og mindre klimaaftryk var blandt flere emner, som blev debatteret på den netop afholdte konference for den europæiske foderstofbranche samlet i FEFAC. Dansk foderstof er i front med bæredygtigheden på flere områder.
Den europæiske foderstoforganisation, FEFAC, har netop afholdt konference, som var den 30. i rækken – kun brudt af et par corona-år.
Det var samtidig det 67. årlige møde i organisationen.
200 deltagere fra tre kontinenter var samlet i Ystad i Sverige for at debattere aktuelle spørgsmål omkring råvareforsyningen ikke mindst i lyset af krigen i Ukraine samt mere generelt om øget bæredygtighed i grovvarebranchen.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
29. september 2026
9 min · I går
Bankernes ESG-spørgsmål, strid om byggestop for grise, tilskud til miljøteknologi og ny viden om udsætning af Holstein-køer.
200 deltagere fra tre kontinenter ses her samlet i Ystad i Sverige for at debattere aktuelle spørgsmål omkring råvareforsyningen og mere generelt om øget bæredygtighed i grovvarebranchen.
I panelet på konferencen ses her fra venstre: Pekka Pesonen, der er generalsekretær i COPA/ COGECA, Asbjørn Børsting, vicepræsident i FEFAC og direktør i DAKOFO samt Lars Olsson, vicegeneraldirektør i Ministeriet , Erhvervs- og Innovationsministeriet i Sverige og endelig Pierre Bascou, fungerende vicegeneraldirektør i DG Agri (EUs kontor for landbrugspolitik (udvikling, impementering). Fotos: DAKOFO
Asbjørn Børsting holdt på konferencen et indlæg om den danske proteinindsats.
Råvareforsyningen til foderstofbranchen er i øjeblikket udfordret af blandt andet krigen i Ukraine. Arkivfoto