Store arealer med fremavlskorn og -frø synet på Djursland
Planteavlskonsulenterne i Djursland Landboforening får ekstra mange kilometer i benene denne sommer. Ud over markbesøgene og de såkaldte før-høst-besøg hos landmændene er der i år cirka 3.500 hektar med korn og frø til fremavl, som skal synes.

I Danmark har vi vedtaget ved lov, at vi bekæmper flyvehavre for at mindske udbyttetab i fremavlsafgrøder på grund af det forurenende græsukrudt. Foto: Sabrina Brohus, Djursland Landboforening
Vinterens papirarbejde med udfærdigelse af mark- og gødningsplaner samt EU-ansøgninger er for planteavlskonsulenterne i Djursland Landboforening overstået for i år og afløstes her i foråret af markbesøg og pleje af de mange plante-erfa-grupper – og nu før-høst-besøg.
Sædvanen tro skal der også synes korn og frø til fremavl for grovvarefirmaerne på Djursland. Der er i år et ekstraor
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her