Nogle få der har haft deres egen definition af, hvad der er okay, risikerer nu at ramme hele erhvervet, lyder det fra landskonsulent Jens Erik Jensen hos Seges, der ærgrer sig over fundet af rester fra ulovlige sprøjtemidler i massescreening.
I stedet for at blive historien om, at det danske godkendelsessystem for pesticider virker, så er det fundet af rester fra sprøjtemidler, der aldrig har været godkendt i Danmark, som er løbet med de store overskrifter, efter at Miljøstyrelsen sent torsdag aften offentliggjorde de første resultater af sin massescreening.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.