L&F: Praktikanter skal komme til danske bedrifter på et korrekt grundlag
Styrelsen for International Rekruttering og Integration har sat behandlingen af praktikansøgninger fra Kenya, Tanzania og Uganda i bero på grund af mistanke om svindel med uddannelsesdokumenter.

- Vi er ikke interesserede i, at praktikanter kommer til danske landbrug på et forkert eller falsk grundlag, siger Martin Hjort Jensen, viceformand i Landbrug & Fødevarer. Arkivfoto: Morten Ipsen
Landbrug & Fødevarer ser med stor alvor på sager, hvor praktikophold til danske landbrug tilsyneladende er baseret på urigtige eller vildledende oplysninger, oplyser organisationen i en pressemeddelelse.
Styrelsen for International Rekruttering og Integration (SIRI) har midlertidigt sat behandlingen af ansøgninger om opholdstilladelse som praktikant fra Kenya, Tanzania og Uganda i bero. Det sker, fordi myndighederne vurderer, at der er grundlag for at undersøge oplysningerne i sagerne nærmere.
Landbrug & Fødevarer anerkender behovet for en grundig undersøgelse. Organisationen fremhæver samtidig, at berostillelsen skaber konkrete udfordringer for bedrifter, som har planlagt praktikforløb og afsat tid, ressourcer og arbejdsopgaver.
- Vi er ikke interesserede i, at praktikanter kommer til danske landbrug på et forkert eller falsk grundlag. Det er hverken i landmandens, praktikantens eller erhvervets interesse. Det her skal vi tage alvorligt, siger Martin Hjort Jensen, viceformand i Landbrug & Fødevarer.
Det her skal vi tage alvorligt
Martin Hjort Jensen, viceformand, Landbrug & Fødevarer
Frustration
Martin Hjort Jensen understreger, at landbruget er en krævende arbejdsplads med store dyr, farlige maskiner og høje krav til sikkerhed, faglighed og ansvarlighed. Derfor er det ifølge Landbrug & Fødevarer afgørende, at praktikanter kommer til danske bedrifter på et korrekt og reelt grundlag.
Organisationen opfordrer Siri til hurtigt at få klarlagt kilderne til de urigtige oplysninger, så sagsbehandlingen kan genoptages hurtigst muligt. Ifølge Martin Hjort Jensen har Landbrug & Fødevarer ikke kendskab til, at der generelt skulle være problemer med praktikanternes faglige kvalifikationer.
Han understreger, at frustrationen blandt de berørte landmænd er forståelig.
- Det er frustrerende at blive ramt, når man selv har gjort det rigtige. Særligt når udfordringerne ser ud til at have rod i forhold uden for Danmark og uden for den enkelte bedrifts kontrol. Derfor er det også vigtigt, at sagen bliver afklaret så hurtigt som muligt, siger han.


































