CO2-afgift kan ramme i butikkerne - ikke den enkelte landmand
Der er tanker om at indrette en CO2-afgift, så den rammer ude i butikkerne i stedet for den enkelte landmænd, lyder det i et opsigtsvækkende interview med Michael Svarer fra Svarer-udvalget i Jyllands-Posten.
Måske skal en kommende CO2-afgift placeres på selve kødet ude i disken og ikke tildeles den enkelte landmand. Det åbner professor Michael Svarer fra det særlige Svarer-udvalg, der snart kommer med deres anbefalinger til, hvordan man skal udforme en CO2-afgift, i et interview med Jyllands-Posten.
Ifølge professoren skal en afgift på forbruget afspejle klimabelastningen i den enkelte madvare.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. oktober 2026
9 min · I går
Strid om grisestoppets lovgrundlag, ændrede kvælstoftal og målinger fra Skagerrak. Samtidig er russisk korneksport gennem havnene faldet markant.
Tilskud til miljøteknologi, jagt og mental trivsel samt debatten om grisenes velfærd, kvælstof og mere kontrol på gårdene.
0:00 / 0:00
LandbrugØst
Nyeste afsnit
14. oktober 2026
10 min · 10. oktober
Tilskud til miljøteknologi, jagt og trivsel, prisen på bedre dyrevelfærd, et borgerforslag om ulve og de første jordkøb til Gadstrup Skov.
0:00 / 0:00
LandbrugSyd
Nyeste afsnit
14. oktober 2026
10 min · 10. oktober
Betaling for dyrevelfærd, kvælstofgrænser for 2027 og tilskud til miljøteknologi. Også nyt om jagt, ulve og rådgivning til grøn trepart.
0:00 / 0:00
LandbrugNord
Nyeste afsnit
14. oktober 2026
10 min · 10. oktober
Dyrevelfærd og betalingsvilje, 40 procent i teknologitilskud, jagt og trivsel, ulvedebat, Bovaer til kvier og dokumentation efter en skade.
0:00 / 0:00
Bagsmækken
Uge 33
Bagsmækken #2 - Business
46 min · 11. august
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Hvis der skal være en CO2-afgift på for eksempel oksekød eller mælk, giver det bedst mening, hvis det rammer både danske og udenlandske fødevarer, lyder det fra Jens Lund Pedersen, faglig konsulent hos Bæredygtigt Landbrug. Arkivfoto
Michael Svarer (længst til venstre) og Svarer-udvalget ser på at lade en CO2-afgift på landbruget ramme ude i butikkerne. Det får kritik af miljøøkonomisk vismand Lars Gårn Hansen, Københavns Universitet (nummer tre fra venstre). Arkivfoto