BL-formand: L&F taler jordpris ned
Ifølge Landbrug & Fødevarer er den hektarpris, man fra staten regner med, når man taler udtagning af lavbundsjorde, sat alt for højt. Fra Flemming Fuglede, formand for Bæredygtigt Landbrug, lyder der stor forundring, hvorfor en erhvervsorganisation taler sine medlemmers værdier ned.

Staten regner med en for høj hektarpris, når det bliver regnet ud, hvor meget man får for pengene, mener Landbrug & Fødevarer.
133.000 kroner er den gennemsnitspris, som staten regner med, at det koster, når der skal tages en hektar lavbundsjord ud af drift. På den måde rækker de to milliarder kroner, som over de næste 10 år er sat af til jordudtagning af lavbundsjorde, til cirka 15.000 hektar.
Hos Landbrug & Fødevarer, der sammen med Danmarks Naturfredningsforening, har stillet forslag om at tage 100.000 hektar lavbundsjorde ud af drift, så lyder det, at en gennemsnitspris på 133.000 kroner er for høj.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her