Store dele af Europas landmænd går sammen i fælles protest den 22. oktober
Franskmændene slår sig sammen med tyskerne i grænselandet ved Rhinen i protest mod politikere og agribashing. I tyske Bonn ventes 10.000 protesterende landmænd og mindst 1.000 traktorer i byens gader.

Scener som disse udspillede sig for fire år siden i Bruxelles, da Europas landmænd gik på barrikaderne i Bruxelles. De tyske arrangører af en landsdækkende protest den 22. oktober opfordrer til, at man ikke afbrænder dæk og halmballer, men i stedet kører i traktorer på vejene og samles centralt i store, tyske byer og argumenterer for landbrugets sag.
Europas landmænd har fået nok. Tirsdag i denne uge samlede hundreder af landmænd i traktorer sig på motorveje omkring den franske by Strasbourg. Det samme skete i og omkring andre byer langs den fransk-tyske grænse.
Dermed fulgte de franske landmænd i kølvandet på deres hollandske kolleger, der 1. oktober skabte op imod 1.200 kilometer køer på de hollandske veje, da de i protest mod nye miljøregler og NGO’ers anti-l
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her