Præstbro Maskiner A/S fordobler bundlinjen

Præstbro Maskiner A/S leverede et overskud på 2,6 millioner kroner, hvilket er en stigning i forhold til 2021, hvor resultatet blev 1,3 millioner kroner.

Også bruttofortjenesten er steget til 8,5 millioner kroner fra 6,9 millioner kroner året før.

- Årets resultat anses for tilfredsstillende, fremgår det af ledelsesberetningen.

Virksomheden, der sælger og reparerer landbrugsmaskiner, har således ved regnskabafslutning en samlet egenkapital på 9,2 millioner kroner mod 6,9 millioner kroner i 2021.

Regnskabstal for Præstbro Maskiner A/S
Regnskabstal
Nøgletal for regnskab (opgjort i 1.000)
År20222021202020192018
OmsætningNANANANANA
Bruttofortjeneste8.4506.9055.9865.3819.316
Resultat før skatNANANA5744.890
Resultat2.5521.2656185744.390
Balance29.04925.24621.91721.43921.711
Egenkapital9.1986.8965.6315.0124.438
Antal ansatte12121198
Link til regnskaberPDF
XML
PDF
XML
PDF
XML
PDF
XML
PDF
XML

Læs også