Professionel skovservice og naturpleje
Hos Alstrup Skovservice ved Videbæk har man specialiseret sig inden for en bred vifte af skov- og naturpleje-opgaver – blandt andet for Skov- og Naturstyrelsen.

Gert Alstrup Jensen og Jette Nielsen ved en af de store skovmaskiner hos Alstrup Skovservice. Foto: John Ankersen
Med næsten 35 års erfaring inden for skov- og naturpleje, er det erfarne kræfter, der står bag Alstrup Skovservice, der fra landejendommen nær Videbæk i Vestjylland, udfører skov- og naturopgaver i hele Jylland.
Bag virksomheden står ejeren, Gert Alstrup Jensen, der blandt andet står for tilbud og rådgivning, mens han på kontoret får hjælp af Jette Nielsen, der sørger for alt det administrative omkring virksomheden, der foruden Gert og Jette har otte ansatte, der kører rundt med skovmaskinerne.
Blandt kunderne er eksempelvis Skov- og Naturstyrelsen, hvor Alstrup Skovservice har tre skovmaskiner man kører fast med. Hér omfatter opgaverne alt fra skovning til flis, tømmer og energitræ.
- Derudover lejer vi arbejdskraft ind udefra eksempelvis skovarbejdere ved arbejde med motorsav, forklarer Gert Alstrup Jensen.
Blandt egne opgaver i Alstrup Skovservice finder man skovning, flisproduktion og afsætning, plantning - herunder læplantning, beplantning af udenomsarealer med videre.
- Vi tilbyder ofte totalløsninger. I forbindelse med eksempelvis læhegn er det typisk en løsning, hvor vi passer læhegnet op til to år efter, at det er etableret, med renholdelse – både hos konventionelle og økologer, forklarer Gert.
Certificeret skovservice
- Vi er en af de første i Danmark, som er blevet SBP certificeret, forklarer Jette Nielsen, der tilføjer at det har krævet måneders koncentreret arbejdsindsats at nå dertil.
Sustainable Biomass Program (SBP) er et unikt certificeringssystem designet til træbaseret biomasse, hovedsagelig i form af træpiller og træflis, der anvendes i store industrielle energiproduktioner.
Gennem udvikling af standarder og processer, giver SBP virksomheder i biomassesektoren mulighed for at påvise overholdelse af lovkrav, regulering og bæredygtighed i forbindelse med træbaseret biomasse anvendt til energiproduktion, herunder indsamling og kommunikation af energi- og kulstofdata.
Formålet med SBP-certificering er derfor at sikre biomassens ansvarlige oprindelse samt at indsamle og formidle troværdige klimadata. SBP-systemet omfatter certificering af biomasseproducenter, handelsvirksomheder og energiproducenter, som anvender træpiller og flis i deres energiproduktion.
SBP-systemet bygger delvist på FSC-systemet, og SBP accepterer FSC- eller PEFC-certificering som gyldig dokumentation for bæredygtig oprindelse af biomasse.
Alstrup Skovservice er PEFC CoC certificeret igennem Danske Maskinstationer og Entreprenørens Multisite PEFC sporbarhedscertificering.
- Det er også et krav fra varmeværker, at den flis, der leveres er certificeret, tilføjer Gert Alstrup Jensen, der leverer flis til fem varmeværker.