I løbet af vintermånederne betød et tilstoppet afløb og en fejl i den elektroniske overvågning af et sparevandsbassin, at 33 millioner liter fortyndet spildevand løb ud i Fladså ved Næstved. Det bekræfter Niels Hav Hermansen, der er teamleder i Center for Plan og Miljø ved Næstved Kommune.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
19. september 2026
9 min · 18. september
Græsstøtte er uafklaret, gødningsloven møder både EU-klage og opbakning, og smågriseeksporten styrer mod nye rekorder.
Tekniske fejl ved et bassin og ved den elektroniske overvågning betød, at 33 millioner liter spildevand røg ud i Fladsåen ved Næstved. Arkivfoto
Det er ikke rimeligt, at sager som den ved Fladså ikke har nogen videre konsekvenser, når landmænd bliver politianmeldt for mindre udledninger, mener Harald Palmvang, der er bestyrelsesmedlem hos landboforeningen VKST.