Udsigt til færre døde søer
Et fald i sodødeligheden i første halvdel af 2024 sammenlignet med første halvdel af både 2023 og 2022 skaber optimisme hos rådgiver Bradley Eckberg.

God holdbarhed hos søerne er afgørende, uanset på hvilken side af Atlanten produktionen foregår. Foto: Colourbox
Det er opmuntrende at se sodødeligheden i amerikanske svinebesætninger falde efter flere års bekymrende stigning.
Sådan lyder det fra Bradley Eckberg i forbindelse med en opgørelse over en række nøgletal over amerikansk svineproduktion, som netop er udsendt af virksomheden MetaFarms, hvor Eckberg er seniorrådgiver.
For ligesom sodødeligheden er et opmærksomhedspunkt i dansk svineproduktion, så er den det også i amerikansk svineproduktion ifølge Bradley Eckberg.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her