Trefasefodring i poltestalden er vejen til et længere soliv
Poltens vægt og rygspæktykkelse har en stærk effekt på længden af soens liv. DanBred anbefaler deres kunder i både ind- og udland at opnå de ønskede parametre gennem Seges’ normer til foderblandingerne.

- Fodringen af polten afgør vægten ved første løbning, og rygspæk ved første løbning, og de to ting spiller en kæmpestor rolle for, hvor langt soens liv bliver, påpeger Jesper Rønne Poulsen. Arkivfotos: Camilla Bønløkke
- Fodringen har en kæmpestor effekt på soens produktive liv.
Jesper Rønne Poulsen fra DanBred arbejder fortrinsvis med rådgivning af DanBred-kunder uden for landets grænser, men såvel i Danmark som i udlandet er der stor fokus på fodringen af polte og ikke mindst sammensætningen af de foderblandinger, der ryger i krybberne ude i staldene.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her