Noteringerne står bomstille i Europa
Det europæiske slagtesvinemarked er stabilt, og der er ingen grundlæggende ændringer.

Arkivfoto: Camilla Bønløkke
Prisudviklingen på kødmarkederne forhindrede en positiv prisudvikling på det europæiske slagtesvinemarked, og noteringerne er stort set uændrede. Den franske notering fortsætter med at falde.
Det skriver Danske Svineproducenter i producentforeningens ugentlige markedsberetning »Rundt i Europa« tirsdag.
- Det blandede vejr og den sene start på grillsæsonen i det centrale og nordlige Europa resulterer fortsat i en skuffende efterspørgsel på kødmarkedet. Ifølge forskellige markedsinteressenter har inflationen også en tydelig effekt på forbrugeradfærd på tværs af grænserne, mens den europæiske eksport af grisekød til tredjelande har det svært i den globale konkurrence. På slagtesvinemarkedet fører det lave udbud til en markedssituation i balance, står der i beretningen.
Stabilt kødmarked
Danske Svineproducenter tilføjer, at den håbede prisstigning i Tyskland udeblev, og at slagtesvinenoteringen således er uændret. Forud for fastlæggelsen af slagtesvinenoteringen henviste slagterierne til manglende impulser på det stabile kødmarked. Noteringerne er ligeledes uændrede i Belgien, Danmark, Holland, Spanien og Østrig. Ifølge det hollandske fagblad Boerderij bekræfter hollandske slagterier, at nye impulser på både hjemme- og eksportmarkedet er nødvendige for stigende noteringer.
Ifølge Danish Crown er der balance mellem udbud og efterspørgsel, og handlen forløber gnidningsfrit. Der er ingen væsentlige ændringer i eksporten af frosset grisekød ud af Europa. Indflydelsen af den varslede vognmandsblokade på indtransporten i Danmark i denne uge er stadig uklar.
- Det spanske marked er fortsat præget af et lille slagtesvineudbud, og spanske slagterier er i hård konkurrence for at fylde deres slagtekapaciteter. Ifølge den spanske markedsorganisation Mercolleida er den gennemsnitlige slagtevægt ca. tre kg højere end sidste år, skriver producentforeningen og tilføjer:
- I Frankrig falder noteringen langsomt, men alligevel med korrigerede 3 cents (ca. 17 øre) i denne uge. Manglende slagtedage i maj på grund af helligdage og en utilstrækkelig efterspørgsel efter grisekød førte til denne nedadgående priskorrektion. Også i Italien er der prispres på grund af svag forbrugerefterspørgsel, og noteringen giver efter.