Harsk kritik regnede over formand på grund af tabt millionretssag
Formand Erik Larsen for Seges Svineproduktion fik hårde ord med på vejen fra henholdsvis formanden og næstformanden fra Danske Svineproducenter. Blandt andet på grund af hele balladen om DanBred og Danish Genetics samt den tabte retssag mod Ulrik Lundgaard fra Solvang Svineavl, som blev tilkendt syv millioner kroner.

Næstformanden i Danske Svineproducenter, Jeppe Bloch Nielsen, mener, at L&F’s ejerskab af DanBred er betænkeligt. Men Erik Larsen forsikrede, at der er vandtætte skodder mellem midlerne.
Kim Heiselberg, formanden for Danske Svineproducenter, lagde ud med at rose formanden for Seges Svineproduktion, Erik Larsen, for en fin beretning.
Men der sluttede rosen så også i hans tale, der varede i omegnen af små ti minutter.
- I forhold til alt det her med avlen Erik.. Far er ikke kun vred, han er skuffet, lød det indledningsvist fra Kim Heiselberg.
- Det er ikke til at holde ud at se på de retssager, der følger i kølvandet p
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her