Hvad er op og ned i svineavler-millionsagen?
Her har vi forsøgt at skabe et overblik over de vigtigste stridspunkter i retssagen. Følgende er skrevet ud fra referatet fra retssagen.

Solvang Svineavl havde rettigheder til 100 svin af Duroc-racen og 136 Yorkshire-svin – som ses på billedet – da avlsstationen blev opsagt i 2014. Billedet her stammer ikke fra Solvang Svineavl.
Sagen handler kort fortalt om, at Sø- og Handelsretten afgjorde, at LFSuberettiget i 2014 nægtede avleren at videresælge sine avlsrettigheder – på 236 kvotesvin af racerne Duroc- og Yorkshire-svin.
Under hele retssagen er Solvang Svineavl og Landbrug & Fødevarer Svineproduktion (LFS) uenige om, hvem der overhovedet er ejer af Danavl-systemet, og om det derfor overhovedet er tilladt for LFS at forsøge at styre kvotepriserne. Ulrik Lundgaard m
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her