Kombinationen af gode afregningspriser på smågrise og mange levendefødte gør det endnu vigtigere at fokusere på at holde liv i pattegrisene.
- Mange laver ammegrise, hvilket er tidskrævende, og alternativer med mælkekopper kører mange steder på højtryk og bidrager med næring til pattegrisene. Dette mærker vi også hos Nutrimin, hvor der er øget fokus fra kunder på mælk og startfoder til patte- og smågrise.
Sådan lyder det i en meddelelse fra fodervirksomheden i Ans.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.