Skovprojekter hos Klimaskovfonden hitter
Der har været stor søgning om støtte til klimaprojekter gennem Klimaskovfonden. Ansøgerne kan forvente svar på ansøgningerne netop her i september.

Med 40 ansøgninger om støtte til klimaprojekter på op imod 500 hektar er Klimaskovfonden optimistisk med at få nye arealer i spil. Arkivfoto
Viljen til at lægge jord til klimaprojekter er stor, og flere – herunder ikke mindst landmænd - har for alvor fået øjnene for muligheden for at rejse skov.
Det konstaterer man hos Klimaskovfonden, der i høst lukkede årets første ansøgningsrunde med 40 indkomne ansøgninger om nye projekter. Med 40 ansøgninger om støtte til klimaprojekter på op imod 500 hektar er fonden optimistisk med at få nye arealer i spil i klimaindsatsen.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her