Prisen for sojaskrå på den amerikanske afgrødebørs i Chicago er toneangivende for den pris, der også skal betales for den proteinholde foderingrediens her i Europa. I sidste uge gik prisen for sojaskrå ret så markant op. Ligeledes har prisen for sojaskrå været i en general optur siden maj måned. Men denne optur er stort set blevet taget ud ved den nye uges begyndelse. Prisfaldet skyldes blandt andet et månedligt positionsskifte. Men dette til trods ser det fortsat meget usikkert ud for prisudvik
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I dag
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.
CBOT-sojaskrå, første position i dollar pr. short ton
Prisen for sojaskrå på børsen i Chicago falder markant og handler noget usikkert op og ned på det, der fortsat er at betragte som et højt prisniveau.