Regeringspartier ser gerne antallet af målestationer hævet yderligere
Ordførerne fra regeringspartierne Liberal Alliance og Venstre ser gerne antallet af målinger af vandmiljøet øget yderligere i de kommende år. Carsten Bach fra Liberal Alliance påpeger dog, at forholdene i Nordtyskland ikke er direkte sammenlignelige med de danske forhold.
I de blå partiers aftale om Fødevare- og Landbrugspakken fra december 2015 blev man enige om, at landbrugets brug af kvælstof skulle kortlægges totalt. Der blev sat midler af til at etablere 100 ekstra målestationer oveni i de i forvejen 300 eksisterende mål
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.