Agritechnica er udsat til næste år
Verdens største indendørs landbrugsmaskinudstilling, Agritechnica, der skulle have været afholdt i november måned i år, er udsat til næste år.

På grund af den fortsatte coronapandemi samt udviklingen af vaccinationsprogrammer, både i Europa og hele verden, har DLG, VDMA Agricultural Machinery Association og Agritechnicas udstillerrådgivningsråd konkluderet, at der i øjeblikket ikke er tilstrækkelig sikkerhed for at gennemføre udstillingen i november i år. De nye datoer for Agritechnica er fra 27. februar til 5. marts 2022. Arkivfoto
Agritechnica bliver afholdt til næste år i dagene 27. februar til 5. marts i det store messecenter i Hannover.
På grund af den fortsatte coronapandemi samt udviklingen af vaccinationsprogrammer, både i Europa og hele verden, har DLG, VDMA Agricultural Machinery Association og Agritechnicas udstillerrådgivningsråd konkluderet, at der i øjeblikket ikke er tilstrækkelig sikkerhed for at gennemføre udstillingen i november i år. De nye datoer for Agritechnica er fra 27. februar til 5. marts 2022.
Med udsættelsen af Agritechnica frem til begyndelsen af 2022, mener DLG, der er arrangør sammen med VDMA Agricultural Machinery Association, at udstillingsvirksomhederne har den nødvendige sikkerhed, for at gennemføre udstillingen i Hannover messecenter.
Udsat på grund af sikkerhed
- Agritechnica, der er en af verdens førende udstillinger og mødested for hele landbrugsmaskinindustrien, stiller væsentlige krav til vaccine- og teststrategier i både Europa og resten af verden for at kunne gennemføre Agritechnica-udstillingen. Det har været vores højeste prioritet at tilbyde udstillere og besøgende sikkerhed for ikke at blive smittet med corona. Den sikkerhed kan vi ikke stille i øjeblikket, og derfor har vi besluttet at udsætte Agritechnica, siger dr. Reinhard Grandke, der er CEO for DLG.
- Vi har altid sat pris på Agritechnica som en stor drivkraft bag innovation i landbrugsmaskinindustrien. Intet andet sted kan vi opleve så mange nye innovationer og tendenser for vores industri. For os er Agritechnica det ideelle vindue til præsentation af vores produkter, siger Christoph Gröblinghoff, der er næstformand og formand for Agco/Fendts bestyrelse i en kommentar til Agritechnica-udsættelsen.