Efter medejerskab i Enorm: Insektprotein kan blive det næste store vindmølleeventyr
I sidste uge kom meldingen, at Enorm Biofactory fik en trecifret millionindsprøjtning, og at der er kommet ny medejer i insektproducenten i form af DLG. Både DLG og Enorm ser fantastisk potentiale i det nye samarbejde, hvor kun fantasien sætter grænser for, hvor den nye proteinsatsning ender.

Insektfabrikken Bio Factory har med kæmpe millionindsprøjtning og ny medejer i form af DLG alle forudsætninger for at nå langt med sin produktion af alternative proteiner. Foto: Enorm
370 millioner kroner var, hvad insektfabrikken Enorm Biofactory modtog i seneste investeringsrunde. Med det store landbrugsandelsselskab DLG som ny aktionær og dermed medejer i foretagendet, er der sat gang i udvidelsen af Enorms insektproduktion, hvor målsætningen fra 2023 er 11.000 ton insektprotein om året eller 100 tons om dagen. Dette skal ske på en ny produktionsfacilitet på 1000 kvm.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her