Thorsens Chipskartofler fra Sunds ved Herning har ifølge FødevareWatch investeret 38 millioner kroner i et anlæg til et nyt produktsegment, som har været mere bøvlet end ventet. Dårlig timing betød samtidig, at en mangeårig optur blev forvandlet til største underskud nogensinde siden starten for 33 år siden.
Omsætningen blev dog fastholdt på over 100.000 tons kartolfer.
Erik Thorsen oplyser over for FødevareWatch, at et nyt anlæg til skrælle- og pomfritkartofler, primært økologiske, er ramt af heftig modvind på flere forskellige parametre.
- Det er et nyt produktsegment, vi satser på. Vi var lidt uheldige med at få anlægget til at fungere. Det har kostet både energi og penge, men også produkttab, fordi vi simpelthen ikke kunne gøre det godt nok, siger 64-årige Erik Thorsen til FødevareWatch.
Samtidig skulle han navigere selskabet gennem den tørreste sommer i mange år.
Underskuddet blev på 5,9 millioner kroner i 2018/19 mod plus 7,1 millioner kroner året før. Tabet er ærgerligt, men ikke en katastrofe, slår direktøren fast.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
22. oktober 2026
9 min · I dag
Omstillingens tempo, dyre batteritilbud og stigende smågriseeksport. Og hvad ligger bag tallet om 25.000 døde pattegrise om dagen?
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · I går
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · I går
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · I går
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.