Efter to års ufrivillig corona-pause vender Lemvig Marked & Dyrskue tilbage i weekenden den 28.-29. maj.
- Vi glæder os altid til det årlige dyrskue på Lemvig Flyveplads, men særligt meget i år, da vi gennem de seneste par år virkeligt har savnet det årlige møde mellem land og by i de gode rammer, som vi har sammen med flyveklubben, siger Morten Agger.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
7. oktober 2026
9 min · I går
Dyrevelfærd, spildevand og nye krav til markerne: Vi ser på den politiske omstilling og spørgsmålene om indtjening, retssikkerhed og naturprojekter.
Spildevand, skiftende udledningsgrænser og stop for grisestalde. Ugens debat handler om dokumentation, retssikkerhed og hænder til fødevareproduktionen.