Grovfoderdag på to bedrifter

Den årlige grovfoderekskursion besøger i år to veldrevne bedrifter i Sønderjylland.

I år sker det torsdag den 13. juni, hvor to sønderjyske mælkeproducenter – en økologisk og en konventionel – er værter. Det er Harro Marquardsen ved Løgumkloster og Jacob Petersen ved Rødekro.

- På grovfoderekskursionen bliver der sædvanen tro lejlighed til at kigge to veldrevne bedrifter i kortene med hensyn til, hvordan de arbejder med foderproduktion og fodring. Fokus er på at vise nogle af de ting, hvor de to bedrifter gør tingene lidt anderledes eller nyt, og hvilke erfaringer de har høstet med at gøre tingene på deres måde, siger seniorkonsulent Peter Hvid Laursen fra Seges.

Han er sammen med landskonsulent Martin Mikkelsen turleder på ekskursionen, der arrangeres af Specialudvalget for Foderproduktion og Græsmarksdrift.

Grovfoderekskursionen samler almindeligvis 700-800 deltagere.

Læs programmet og tilmeld dig på grovfoderekskursion dk.

Læs også