Der var gået sommerferie i Hobro Dyrskue, sådan lyder begrundelsen fra formand Jacob Bjerrum for, hvorfor man fra 2020 har valgt, at Hobro Dyrskue skal flyttes til en anden weekend.

Det hyggelige skue har altid ligget sidst i juli, men efter at folkeskolernes sommerferie for år tilbage blev rykket, har det givet ferieudfordringer for skuet.

Rent praktisk har det betydet, at det har været svært at finde personale til dagen, mange har gerne villet hjælpe, men været ferieramte. Det samme gælder udstillere, både dyre-, maskin- og produktudstillere, som efterfølgende har givet deres manglende deltagelse den grund, at enten de selv eller deres medarbejdere har været på ferie.

- Og når tilskuerne så også er på ferie, giver det jo sig selv, siger Jacob Bjerrum, som heller ikke lægger skjul på, at det også har været et krav fra enkelte maskinudstillere, at der fremover skal komme flere besøgende til Hobro Dyrskue. 

Derfor har folkene bag skuet valgt at sætte alle kræfter ind på arrangementet i 2020.

- Vi har ikke fastsat en endelig dato, men det bliver mellem 1. maj og 1. juli, siger Jacob Bjerrum.

Agri Nord og nf plus, som står bag skuet, har givet fuld opbakning til, at skuet flytter weekend.