Foderstof tilfreds efter første år i Bedsted Thy
Den daglige leder af Vestjyllands Andels kun ét år gamle afdeling i Bedsted Thy er godt tilfreds med modtagelsen i området.

- Langt størstedelen af kunderne fra det gamle Hedegaard er fulgt med over i Vestjyllands Andel, fortæller Peder Balling, afdelingsleder i Bedsted Thy, der nu fylder ét år.
I begyndelsen af juli 2020 blev der sat nye skilte op på bygningerne ved Linnetsgade 11 i Bedsted Thy. En blå cirkel med et VA i midten var således med til at signalere, at Vestjyllands Andel havde overtaget den lokale grovvareafdeling fra Hedegaard.
Ét år senere kan medarbejderne på afdelingen se tilbage på en smidig og flydende overgang. Og vigtigst af alt har opbakningen til Vestjyllands Andel fra de lokale landmænd været god.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her