For tusindvis af danske landmænd har denne uge stået på maskinoplevelser og socialt samvær med kolleger og ansatte fem-seks hundrede kilometer hjemmefra. Efter coronapausen var der efter fire års venten nærmest gensynsglæde med Agritechnica-messens 24 giganthaller, og wienerschnitzlen med de melede, tyske grønærter.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.
Danske landmænd har i denne uge nærstuderet maskiner i de 24 udstillingshaller i Hannover. Her præsenterer direktøren for Ziegler Danmarks, Allan Kristiansen i sort jakke, den første Ziegler-plov for kunder fra den fynske forhandler, Heden Maskinforretning. Fotos: Erik Hansen
Agritechnica er andet end store traktorer og redskaber. Siden 2007 har maskinmanden Thomas Birkballe fra Mørke arrangeret to-dags busture til messen i Hannover og hotelophold i Harzen. Her blev 1.375 danske landmænd i denne uge underholdt af den dygtige danske tryllekunstner Anders Lilleør.
Tilstrømningen til Agritechnica har været stor efter corona-pausen for to år siden. Billedet er fra en af billetlugerne fredag ved halv ti-tiden.