Der kan umiddelbart synes langt fra kornmarken til de bonede koncertsalens gulve, men Danmarks kommende videns- og inspirationscenter om korn har allerede fået sin egen symfoni, som fortolker kornets livscyklus på marken. Det er resultatet af et samarbejde mellem Aalborg Symfoniorkester og Kornets Hus, som netop nu opføres midt i det nordjyske kornlandskab syd for Hjørring.

»Korn«, som stykket slet og ret hedder, er komponeret af trompetisten Jan Lynggaard Sørensen og indspillet live af Aalborg Symfoniorkester. Kompositionen er tænkt til at fungere som underliggende lydunivers i det kommende videns- og inspirationscenter og skal i sit musiske forløb vække sanselige billeder hos de besøgende om kornmarkens udvikling og evige cyklus henover årstiderne. Fra den første spiring efter landmandens tålmodige så-arbejde til efterårets livgivende kornhøst og den senere bearbejdning til f.eks. brød og grød. Indspilningen er netop blevet færdigredigeret og kan allerede findes på diverse streaming-tjenester som fx Spotify, Apple Music og Tidal.

Kornets Hus, hvis etablering er støttet af Realdania, Nordea Fonden og en række andre fonde, er tegnet af den internationalt anerkendte norske arkitekt Reiulf Ramstad. Første spadestik blev taget i sommer, men udover selve byggeriet pågår der mange forberedelser frem mod den planlagte åbning ved årsskiftet 2019/2020. 

Projektleder ved Kornets Hus, Peter Hermansen, glæder sig meget over indspilningen af »Korn«, som han betegner som en ekstra signatur for huset.

- Hos Kornets Hus er vi umådeligt tilfredse med og stolte af både samarbejde og resultat. Aalborg Symfoniorkester og komponisten har grebet idéen med ægte engagement og en professionalisme, som har været vidunderligt at være en del af, siger Peter Hermansen.

Dufter kornmarken i musikken

Hos Aalborg Symfoniorkester er begejstringen over proces og resultat ikke mindre. 

- Man kan næsten dufte årstiderne i marken, når man lukker øjnene og nyder musikken. Lynggaards tilgang minder lidt om en ung Carl Nielsen eller Edvard Grieg. Og alligevel er minisymfonien helt sig selv og både original og fyldt med en smuk harmoni, mener orkesterchef Jan Kvistborg.

Muligheden for at nå ud til et endnu bredere publikum end de mange, der allerede besøger Aalborg Symfoniorkesters koncerter, er et vigtigt ekstra mål for orkesteret, påpeger orkesterchefen.

For komponisten selv har muligheden for at blive hørt af så mange, været ekstra motiverende.

- Visionen med Kornets Hus er jo stor. Som debuterende komponist på den klassiske musiks område, har jeg altså ikke kunnet drømme om mere, siger Jan Lynggaard Sørensen.