4.051 personer var medlem af LandboUngdom i 2019, hvilket er det højeste medlemstal siden 2007. Det er samtidig første gang siden 2011, at medlemstallet er over 4.000.
- Det er helt fantastisk, at vi vækster så meget, og jeg kan slet ikke få armene ned, siger LandboUngdoms formand Thorbjørn Koefoed.
- Jo flere, vi er, jo sjovere er det at være en del af LandboUngdom. Og jo flere, vi er, jo større gennemslagskraft har vi i debatten
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I dag
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.