Mens der ved torsdagens årsmøde var glæde over at have fået has på et par af DRH-racens akilleshæle, ærgrede formanden sig over, at man fortsat må vente lidt på optagelse i DH-stambogen.
Der var både glæde og ærgrelse, da formand Karoline Holst torsdag aflagde sin beretning ved DRH’s årsmøde, som blev holdt i Vammen.
Endnu engang var ydelsesfremgang et af nøgleordene, mens formanden måtte gemme snakken om, hvordan sammenlægningen med Holstein-stambogen og en fælles avlsvurderingsbog var gået til næste årsmøde.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
18. september 2026
9 min · I går
Bovaer og dyrevelfærd, bekymringskultur, ny naturrådgiver, grisefirpart og intern strid om den grønne trepart.