Krisen hærger fortsat i landbruget, men det er som om, at små lyspunkter begynder at dukke op. I dag kan du her i avisen læse, at Danske Svineproducenter netop har opjusteret forventningen til smågrisepriserne i tredje kvartal med hele 52 kroner i forhold til juni-prognosen – fra 350 til 402 kroner (Nord-West-notering omregnet til 30-kilos grise). En noget »sjovere« pris end for et år siden, hvor prisen var over 100 kroner lavere i samme periode.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I går
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.