Hvordan kan Esben Lunde Larsen forvente, at landbruget skal skabe vækst og arbejdspladser, når der samtidig er krav om alvorlige reduktioner af kvælstof og fosfor?

Sådan lyder det spørgsmål, som ifølge Bjarne Larsen, formand for Jysk Landbrug, er det helt centrale, der skal diskuteres, når ministeren mandag den 20. februar møder landmænd hos et møde hos Sagro i Billund

- Det er det, jeg hører blandt mine kolleger. Bare at opretholde den nuværende produktion ser ud til at komme i karambolage med miljøkravene - når der samtidig skal etableres skovrejsning, nye vådområder og arealer til ekstensiv drift, mener Bjarne Larsen.

- Vi vil gerne være positive og give fuld gas i produktionen, men det kræver investeringer i driftsmidler - investeringer, som lige nu ser højst risikable ud. Vi kommer ganske enkelt til at mangle udspredningsarealer, og hvad skal vi stille op med det, spørger Bjarne Larsen. Han ser frem til at høre, hvordan Esben Lunde Larsen vil løse den gordiske knude.

Jysk Landbrugs arrangement med Esben Lunde Larsen er annonceret under overskriften ”Tre store på stribe” - og de to andre store er Landbrug & Fødevarers formand, Martin Merrild, og - fra underholdningsverdenen - Lene Beier, der i 2014 blev kåret som ”Årets stjerneskud” for sin værtsrolle i ”Landmand søger kærlighed”.

Lene Beier runder aftenen af og viser klip fra den populære udsendelsesrække.