Tysk plan B skal forhindre brat forbud mod glyphosat
Ifølge tysk avis så arbejder Tyskland lige nu for, at der skal laves en kort godkendelse på blot to-tre år af glyphosat i EU. Dermed vil man forhindre, at stoffet bliver forbudt fra den ene dag til den anden.
Om mindre end en uge er det planen, at EU-landene skal tage stilling til et forslag fra EU-Kommissionen om, hvorvidt glyphosat skal have forlænget godkendelsen i yderligere 10 år.Men fra Tyskland, som spiller en stor afgørende rolle i hvorvidt der kan findes et kvalificeret flertal bag det forslag, som man fra dansk side støtter, lyder det nu, at der er brug for en Plan B.Det beretter avisen Der Tagesspiegel.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
22. september 2026
9 min · I går
Politisk opbrud, dyrere kvælstofregulering og lysere udsigter for griseproducenterne. Her er dagens vigtigste landbrugsnyheder.