Interessen for dyb inseminering vinder i stigende grad frem, og resultater fra nogle af de besætninger der allerede har gennemført det lovpligtige kursus, blev forleden præsenteret, da Porcus-gruppen Fokus 35 Vital var samlet.
Dyrlæge Lars Morten Jensen, Porcus, har ved tidligere lejligheder introduceret Fokus 35-Vital gruppens deltagere for mulighederne i at anvende dyb inseminering i reproduktionsarbejdet. Han har også tidligere talt godt for det udbudte lovpligtige kursus, som han selv forestår undervisningen af, og det fortsætter han med.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.