De nordiske lande er gået sammen om at arrangere VM 2015 for islandske heste, der afvikles på Landsskuepladsen i Herning til august.

Og her leverer HCP Danmark en del af de maskiner, der skal bruges til at servicere baner, heste og de mange gæster. Firmaet har således stillet minilæssere og redskaber fra MultiOne, traktorer af mærkerne Deutz-Fahr og Zetor samt eldrevne Club Car-biler til rådighed for arrangørerne.

For HCP Danmark er det ikke noget nyt at støtte hestesporten med maskiner:

- Efter vi overtog importen af den smidige minilæsser MultiOne, der er en værdsat maskine hos mange hestefolk, er vi blevet meget involverede i aktiviteterne omkring heste og har for eksempel også stillet maskiner til rådighed for Hest & Rytter i flere år. Derfor var det også naturligt for os at gå ind i VM 2015, lyder det fra Martin Hansen, der som produktansvarlig hos HCP Danmark i Kroager har ansvaret for at levere maskinerne.

- De islandske heste og sporten omkring dem har udviklet sig markant i Danmark og resten af Europa inden for de seneste 30 år, og i takt med den udvikling efterspørger opdrætterne stadigt flere og bedre maskiner til deres daglige arbejde. Derfor er det logisk for os at vise vores maskiner i drift under arrangementet, tilføjer han.

Deltagere fra omkring 20 lande er med ved VM for islandske heste, der finder sted i dagene 3.-9. august.