Frivillig hjælp til sjælden salamander
For at hjælpe bjergsalamanderen har frivillige i Sønderjylland været med til at rense flere end 80 vandhuller op
Det har de gjort for at give bjergsalamanderen en hjælpende hånd. I Danmark lever dyret udelukkende i Sønderjylland, hvor flere end 80 vandhuller er blevet renset op.
- Bjergsalamanderen er ikke alene sjælden i Danmark, den er også meget speciel. Den trives i skovenes skyggefulde og kølige vandhuller, hvor ikke ret mange andre dyr kan overleve. Men træerne er også en udfordring, fordi vandhullerne nemt stopper til med blade. Derfor måtte vi ud og hjælpe den, siger skovfoged ved Naturstyrelsen i Sønderjylland Martin Reimers fra Naturstyrelsen på styrelsens egen hjemmeside.
Her fremgår det, at oprensningen af bjergsalamanderens vandhuller er sket i et samarbejde mellem Naturstyrelsen, Aabenraa Kommune og frivillige fra Bjergsalamandergruppen.