Hollandske FrieslandCampina har offentliggjort sin årsrapport for 2013, og den får ord med på vejen fra formanden for Landsforeningen af danske mælkeproducenter (LDM), Kjartan Poulsen.

I LDM-Ugenyt peger han nemlig på, at FrieslandCampina gennem året har udbetalt 15 øre mere end Arla Foods ifølge LTO’s sammenligning – og dertil 3,5 øre ekstra for at have køerne på græs.

- Nu sætter hollænderne trumf på ved at efterbetale yderligere 13,5 øre eller cirka tre øre mere end Arla Foods, og fordeler derudover 9,2 øre på navnenoterede konti. Dermed er hollænderne i gennemsnit 20 øre foran os, svarende til over 300.000 kr. for en dansk gennemsnitsbedrift, siger Kjartan Poulsen i LDM-Ugenyt.

Formanden understreger dog, at der ikke er tvivl om, at danske mælkeproducenter skal glæde sig over den pris, de får i dag.

- Men glæden ville altså have været større hos de fleste af os med 300.000 kroner ekstra på kontoen, eller rettere 300.000 kroner mindre gæld, lyder det fra Kjartan Poulsen.