Arla får i år knap 1.300 nye ejere i Storbritannien.
Flertallet af dem kom fra leverandørgruppen AFMP i forbindelse med
nytårsskiftet.
Men derudover har en del andre leverandører ifølge Arla
også sagt ja til at komme med i Arla.
- Arla i
Storbritannien åbner nu for at andre mælkeproducenter også kan komme med som
ejere – på samme vilkår. Målet er på den måde at skaffe yderligere 300 millioner
kg britisk ejermælk, lyder det fra Arla.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
4. november 2026
9 min · I dag
TFA-sag i landsretten, debat om urørt skov og spildevand, rekord for biogas og markant fremgang i jordbrugets værdiskabelse.
Ugens ejendomme: Store landbrug og en gård med slægtshistorie
7 min · 1. november
23 nye ejendomme er kommet på Landbrugsmarkedet i uge 44. Udbuddet spænder fra kvæg- og planteavlsgårde til lystejendomme, landbrugsjord og skov.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125852/ugens-ejendomme-store-landbrug-og-en-gaard-med-slaegtshistorie
0:00 / 0:00
Ugens mest læste
Uge 44
Ugens mest læste – uge 44
9 min · 1. november
Maskinhandel ender med millionnært tab, stor jordhandel ved Skjern og strid om kvælstof. Hør også om russisk såning og økonomien i dyrevelfærd.
Batteritilbud kræver eftersyn, Bovaer-fristen nærmer sig, og vestfynske Ovethi vender tilbagegang til fremgang. Hør også om DM i pløjning.
0:00 / 0:00
LandbrugØst
Nyeste afsnit
4. november 2026
9 min · 31. oktober
DM-vindere skal til Kenya, Mertz-chauffør går på pension, og Agrifos planlægger roer under nye vilkår. Også råd om besparelser og nytårsangst.
0:00 / 0:00
LandbrugSyd
Nyeste afsnit
4. november 2026
9 min · 31. oktober
Ferguson på Gram Slot, årets elev og en messe i modvind. Desuden nytårsurolige kæledyr, droner på drænjagt og faldende omsætning hos en drænvirksomhed.
0:00 / 0:00
LandbrugNord
Nyeste afsnit
4. november 2026
9 min · 31. oktober
Store droner på marken, nye serviceadresser og usikkerhed om både dræning og Landbrugsmessen Gl. Estrup. Få dagens overblik fra LandbrugNord.
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 44
Ugens job: Kvæg og robotter fylder blandt seks nye opslag
4 min · 31. oktober
Fem af ugens seks nye job på Jobstafet ligger i Jylland og ét på Fyn. Kvægbruget dominerer, men der er også arbejde med markdrift, maskiner og vedligeholdelse.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125851/ugens-job-kvaeg-og-robotter-fylder-blandt-seks-nye-opslag
0:00 / 0:00
Grise
Uge 44
Ugens Grise – uge 44
9 min · 30. oktober
Færre vaccinestik, dansk notering i ro og nyt tysk prisfald. Hør også om økologisk udvidelse, dyrevelfærdsdebat og risiko på kornmarkedet.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.