- Vi folkevalgte har i denne sag brug for medlemmernes støtte, siger Hans Gæmelke, formand for Djursland Landboforening, som opfordrer til, at rigtig mange vil komme op til stormøde om de nye vandplaner i Herning mandag den 17. juni.

Derfor har Djursland Landboforening arrangeret fælles bus for medlemmer til stormødet.

På mødet kan man blandt andet høre L&F-formand Martin Merrild og viceformand Lars Hvidtfeldt samt direktør Flemming Nør-Pedersen. Desuden vil en advokat tale om juraen. Og så er der sat tid af til debat.

- Kom og hør hvad der er ændret - og ikke ændret - ved de nye vandplaner, og hør hvad landboorganisationerne under Landbrug & Fødevarer gør – og hvad man som landmand selv kan gøre for at sikre fagligt og juridisk korrekte vandplaner, opfordrer arrangørerne.

Bussen kører fra Landbocentret i Følle klokken 16.30 og forventes at være tilbage omkring klokken 23.30. Djursland Landboforening betaler for transporten og en lille forfriskning undervejs. Tilmelding til landboforeningen er nødvendig senest torsdag den 13. juni.