Sygehuse slår slagterier
Hospitals- og slagteribranchen er de brancher, hvor Arbejdstilsynet finder flest støjproblemer
Hospitaler ligger helt i top, hvad angår støj på arbejdspladsen.
Men lige i hælene på hospitalerne kommer slagteribranchen. Det viser en analyse, som Ugebrevet A4 har lavet på baggrund af tal fra Arbejdstilsynets besøgsstatistik for 2012.
Mens støjproblemer på de danske sygehuse blandt andet skyldes snak på stuegangen, er det – måske ikke uventet – larmende maskiner, der får skylden for støjproblemer på slagterierne.
I Ugebrevet A4’s analyse dækker slagteribranchen over almindelige svine- og oksekødsslagterier, men også over fjerkræsslagterier og fiskeindustrien. Og det er specielt i de to sidstnævnte brancher, at der blev givet støjpåbud.
Det siger Niels Ole Olesen fra Arbejdstilsynet til Ugebrevet A4:
- Ud over at give træthed kan støjgener også forårsage alvorlig høreskade, hvis man vedvarende udsættes for støj over 85 decibel.
Med på topti-listen over mest støjplagede brancher er også anlægsarbejde, daginstitutioner og undervisning.











































