Trods dens store dimensioner er den nye 15 meter Lely-rive meget kompakt og handy.
Maskinerne bliver bare større og større. Det ses med al tydelighed i de 24 messehaller under Agritechnica i denne uge. Kunsten er så at udvikle maskinerne til at manøvrere rundt i de hjørner og forhindringer, som selv de største marker i sagens natur indeholder.
Hos den nye 15 meter rotorrive fra Lely er opgaven løst ved at rykke rundt på traditionelle principper.
Med en patenteret løsning er de yderste rotorer rykket frem foran de to bærehjul. Det giver en kortere og mere manøvredygtig rive, og samtidig opnås den store sidegevinst, at bærehjulene ikke kører i afgrøden. Derved undgås eventuel jordforurening af den senere ensilage eller hø og halm.
Nyheden, der har navnet Lely Hibiscus 1515 CD Profi, har 3D ophængte rotorer og variabel arbejdsbredde. Den kompakte maskine gør, at der kan køres helt ud i 90 graders hjørner, og opbygningen giver mulighed for høje hastigheder under rivningen.
Endelig kan maskinen lukket meget tæt sammen og med riverne vendt indad, således den kan transporteres nemt og sikkert fra opgave til opgave.